Boston - Warszawa

Zdjęcia z Massachusetts
i z Mazowsza

Pomiędzy dwoma 
miastami

autor; Jerzy Pytko

Kilkanaście miesięcy temu prezentowałem wystawę fotograficzną o bardzo zbliżonej tematyce w USA, w Natick, w okolicach Bostonu. Tematy związane z Warszawą i Mazowszem są w Ameryce równie egzotyczne jak tematy związane z Bostonem i Nową Anglią w Polsce. Nie muszę mieszkańcom Warszawy przybliżać tematu stolicy czy Mazowsza, winien jestem natomiast kilka słów o Beacon Hill w Bostonie, stolicy stanu Massachusetts w USA.
Tak się złożyło w moim życiu, że przez kilka lat miałem możliwość podziwiać piękno krajobrazów wschodniego wybrzeża USA, urok Bostonu i wielu okolicznych miasteczek.

fragment wprowadzenia do wystawy 

autor

senior rodu

"U Pana Michała" firmowe pierogi czy pyszna szarlotka (na ciepło z lodami) są czasem tylko pretekstem do zupełnie innej działalności, która kwitnie "podziemnie" w piwnicy i ściąga co raz nowych przyjaciół i klientów. Współpraca właścicieli z artystami fotografikami owocuje comiesięcznymi wernisażami, po których jeszcze czas jakiś podziwiać można owoce ich pracy. Można zjeść i wypić, ale za to pod jakim sympatycznym pretekstem. Można podziwiać, kupić prace i nauczyć się trochę mniej powszedniego patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.
Rodzina Pytko - to fotograficy już w trzecim pokoleniu. Z ojca (senior) na syna i wnuki przechodzi ta fascynacja zatrzymaniem czasu w kadrze aparatu fotograficznego.  Piszący te słowa miał przyjemność podziwiać jedyny chyba album fotograficzny o Warszawie wydany własnym sumptem. Ile pasji i pracy w dokumentowaniu historii naszego miasta. Wspaniali ludzie i wspaniała tradycja rodzinna.

M. L.