Pracownia Artystycznej Sztuki Kowalskiej
hefajstos-freta@o2.pl
ul. Freta 21/23; 00-227 Warszawa tel./fax 22 831 86 13; 601 326 238
www.hefajstos.net
HEFAJSTOS grecki bóg ognia i sztuki kowalskiej za swoja siedzibę obrał ulicę Freta patronując niewielkiej pracowni. Jest to jedyne miejsce u wrót Starego Miasta, które tradycją nawiązuje do dawniej sztuki - licznych niegdyś na podgrodziu zakładów kowalskich.
Obecnie jest to Zakład Kowalstwa Artystycznego HEFAJSTOS (istniejący już 50-lat), który zajmuje się produkcją, usługami i rewaloryzacją zabytków w każdym zakresie wiążącym się z pracą artysty w metalu. Prace wykonywane przez HEFAJSTOSA wykonuje się według dawnych technik, jak i z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Większość wykonywanych prac ma charakter jednostkowy, a często projekty własne proponują do wykonania klienci. Prace HEFAJSTOSA to m.in.: wyposażenie wielu obiektów sakralnych i świeckich w balustrady, kraty, bramy, lampy czy szyldy wykonane przy akceptacji konserwatorów zabytków. Idąc na spacer Warszawskim Traktem Królewskim można odpocząć na ławce wśród kwiatów Nowego Światu - kwietniki i ławki to też nasze dzieło.
HEFAJSTOS wykonuje wiele prac rekonstrukcyjnych i wyposażeniowych dla budynków rządowych, hoteli, rezydencji, restauracji, ośrodków konferencyjnych. Nasze balustrady, kute meble, ozdobne elementy oświetlenia zdobią Urząd rady Ministrów, Hotel Bristol, czy Grand hotel w Lublinie.

Wśród warszawskich restauracji w których opracowaliśmy ważne elementy wystroju możemy wymienić takie jak: Adler, Alamo, Rycerska, U Barssa, Tiger Pub i inne. Scenografowie telewizyjni i filmowi często wykorzystują prace HEFAJSTOSA w spektaklach, programach (Oko w Oko, Telewizja edukacyjna, Pegaz) i filmach (Ogniem i Mieczem, Quo Vadis, Pianista).W 1998 roku HEFAJSTOS otrzymał nagrodę pn. "Warszawski Znak Jakości" przyznany przez Warszawska Izbę Handlu Detalicznego i Usług.
Właścicielem HEFAJSTOSA jest Pan
Waldemar Prusak członek wielu stowarzyszeń przedsiębiorców i rzemieślników, m.in.: Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Przedsiębiorców Warszawskiego Traktu Królewskiego. W 2001 r. za swoją działalność otrzymał tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, a w 2002 Złoty Medal im. Jana Kilińskiego.