ulica Brzozowa
Uliczka biegnąca na tyłach Rynku, równolegle do biegu Wisły, malownicza i ciekawa. Zaczyna się się od Gnojnej Góry (taras widokowy) i zbiega łagodnie w dół ku Mostowej. Ulica ta biegła na terenie nasypowym, poniżej południowo-wschodniego odcinka muru obronnego, od Góry Gnojowej (od wylotu uliczki Dawnej) do ul. Mostowej. Na początku XIV wieku na ten teren wywożono odpadki ze Starego Miasta przez furtę Gnojną (Celną) i Rybaków u wylotu Kamiennych Schodków. W XV i XVI wieku teren ulicy zajmują ogrody i spichlerze. W 1669 nazywano ulicę „między spichlerzami", od 1771 ustala się nazwa Brzozowa. Poprzednie nazwy to Podwalna, Między Spichlerzami, Od Gnojowej Góry, do Mostowej. Nazwa obecna pochodzi prawdopodobnie od brzóz rosnących na cmentarzu Szpitala św. Łazarza, który w XVI wieku znajdował się na rogu Brzozowej
i Mostowej znajdował się szpital św. Łazarza. Zaplecze innego szpitala - św. Jana znajdowało się na drugim końcu blisko Gnojowej Góry, która stanowiła miejskie wysypisko śmieci. Lustracja Dawidsona z 1754 roku wymienia jakimi zawodami parali się mieszkańcy Brzozowej, możemy tu znaleźć pasztetnika, bawełniarza, łaziebnika i aż "trzy panny co z szafką siadają " (!). Jak się okazuje, panny te sprzedawały tzw. towar norymberski obejmujący galanterię, nici, koronki, wstążki, tasiemki itp.
Brzozowa współczesna to między innymi: Lengrenówka - pracownia Muzeum Karykatury (6), Centrum Interpretacji Zabytku - filia Muzeum Warszawy (nr 11/13), Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych (12), poprawki krawieckie i sprzedaż pamiątek (nr 13) , promocja sztuki - Dom Muzyki (14), salon piękności MAKEUP CLUB (20), apartament wakacyjny Charming apartment in the Old Town, Noclegi Renters (22 i 39), apartament wczasowy - Cozy room in the old town (31/33), pracownia rzeźby - 3one33 (31/33).